CİNSEL DOKUNULMAZLIĞA KARŞI SUÇLAR RAPORU

0
59

GİRİŞ 

Grubumuz Toplumsal Cinsiyet ve Hukuk Çalışmaları Grubu adıyla çalışmalarına devam etmektedir. Hedefimiz, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaları takip ederek yargıdaki ayrımcılığı ve cinsiyetçi dili açığa çıkarmak ve bu konuda farkındalık yaratarak yargıyı dönüştürmektir.

Çalışmalarımız süresince tutanaklar, bilirkişi raporları, yerel mahkeme ve kanun yolu kararları gibi dosya kapsamında yer alan tüm bilgi ve belgeler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Fiilin meydana gelişinden mağdurların yargı mekanizmasını işletmesine, yargılamanın başlamasından kararın kesinleşmesine kadar geçen süreç içerisinde yargı görevlerinin ve öznelerin yaklaşımları, dili, beyanları gibi ayrımcı ve cinsiyetçi tutumlar açığa çıkarılarak çalışmamız içerisinde değerlendirilmiştir.

Ayrımcılıkla mücadele etmek ve değişime katkı sağlamak amacıyla yargının kadınlara ve çocuklara ne şekilde yaklaştığı konusunda istatistiksel veri oluşturmak gerekmektedir. Bu çalışmaların en önemli ayağı, kadın ve çocuk mağdurlara yönelen suçlara ilişkin verilerin sağlıklı şekilde toplanarak hazırlanan raporlardır. Çalışmalarımızın konusunu Adana ilinde meydana gelen fiiller oluşturmaktadır. Raporları oluşturduğumuz bu süreçte Adana Barosu Yönetim Kurulu ve Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi’nde görev yapan meslektaşlarımızın önemli ölçüde katkısı bulunmaktadır.

Eldeki bu rapor, grubumuzun hazırlamış olduğu üçüncü rapor olarak paylaşıma açılmıştır. İlk raporumuzun konusunu 2015-2020 yılları arasında Adana ilinde mahkemelere yansıyan kadın cinayeti dosyaları, ikinci raporumuzun konusunu ise 2015-2020 yılları arasında Adana ilinde mahkemelere yansıyan kadınlara ve kız çocuklarına yönelik kasten yaralama dosyaları oluşturmaktadır. Üçüncü raporumuzun konusunu ise 2020-2021 yılları arasında Adana ilinde mahkemelere yansıyan cinsel dokunulmazlığa karşı suçlara ilişkin dosyalar oluşturmaktadır.

Raporumuza ekten ulaşabilirsiniz.

CİNSEL DOKUNULMAZLIĞA KARŞI SUÇLAR RAPORU

toplumsalcinsiyetvehukuk.com/…/CİNSEL-DOKUNULMAZLIĞA-KARŞI-SUÇLAR-RAPORU-1.pdf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz