Cinsel Saldırıda Cezasızlığa Gerekçe: Boşanma Davası Açmak

0
71

Fatma Köylü -Adana Barosu

40 gün süren bir evliliğin ilk gününden itibaren cinsel şiddet gören bir kadının başına gelenler burada yazdıklarım. Evliliğin ilk günü başlayan cinsel ve psikolojik  şiddete dayanak olması için eşinin ona her gün “salihalı kadın nasıl olunur” videoları izlettiği günler bunlar.  Müvekkilimin bahsetmesi ile ilk kez duyduğum bu kavram ne demekmiş biraz baktım ben de.

Saliha islam dini açısından dini buyruklara uygun şekilde hareket eden demekmiş ancak salihalı kadın muhafazakar dünyada daha geniş tarifleniyor.  Buna göre ataerkil sistemin makbul kadınını da aşan dini kurallar içerisinde makbul olan eşi tarifleyen itaat etmeyi önceleyen bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

E.Ö. ye kocası tarafından evli kaldığı 40 gün boyunca salihalı kadın nasıl olunur videoları izlemek zorunda kalıyor. Cinsel şiddete dayanak yapılan bu kavram müvekkilin rızası dışında ve istemediği biçimlerde cinsel saldırıya uğradığında karşı çıkmaması için.  Evlilikten beklentileri ilk günden ters yüz olan müvekkil ise bu şiddete 40 gün sonra karşı çıkıyor ve eşiyle ilgili cinsel saldırıdan suç duyurusunda bulunuyor.

Eşe karşı nitelikli cinsel saldırıdan dava açılıyor şikayet üzerine.  Müvekkil yaşadığı saldırılar sırasında aldığı ses kaydına ilişkin ikinci celse Cumhuriyet Savcılığı delil olarak değerlendirilmemesi yönünde mütalaa veriyor.  Dosyaya sunulan ses kaydına ilişkin nasıl ve ne şekilde kayda alındığının belli olmaması ve kişiler arasında aleni olmayan görüşmelerin kayda alınmasının suç olması gerekçesi ile  beraat mütalaası veriyor. Yargının ülkemizdeki yasaya aykırı delil hassasiyeti cinsel saldırıya uğradığında çok zorlukla ve çoğunlukla uzun bir sürenin ardından cesaret bularak şikayetçi olabilen kadınların şikayet dosyalarında karşımıza çıkıyor.

Yerel mahkeme bu mütalaa doğrultusunda kadına  cinsel saldırının aynı gün yahut ertesi gün şikayette bulunması imkanı olmasına rağmen; bu şekilde hareket etmemesini  hayatın olağan akışına uygun bulmamış  eş zamanlı açılan boşanma davası sebebi ile aralarında husumet bulunduğundan bahisle beraat kararı vermiştir.

Cinsiyetçi önyargılarla hareket eden savcı ve hakimlerin, delil olmasına karşın şüpheli/sanık lehine değerlendirme yapmalarına bir örnektir bu dosya. Toplumsal olarak yargılanacağını bilmesine, failmiş gibi sorgulanacağını öngörmesine rağmen;  bir kadın evliliğin ilk günlerinde bu şikayeti yapmaya iten iddiası ses kaydıyla desteklenen cezasızlık bu ülkedeki kadınların başına gelenlerin sorumlularının başında gelmektedir. Şikayeti ile eş zamanlı boşanma davası açmayı husumet sayarak beraate gerekçe yapmak ise daha güçlü bir şekilde erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz dedirtmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz