Türk Tabipleri Birliği, Şule Çet davasında “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” diyen doktora verilen meslekten men cezasını onadı.

0
160
Ankara’da Şule Çet’in 20’nci kattan atılarak öldürüldüğü davada hazırladığı raporla tepki çeken adli tıp uzmanı Dr. Mehmet Nuri Aydın’a verilen meslekten men cezası onandı. Aydın raporunda “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” ifadelerine yer vermiş, Ankara Tabip Odası’nca 6 ay meslekten men cezası almıştı. Türk Tabipler Birliği (TBB) Yüksek Onur Kurulu cezayı kesinleştirdi.
Aydın soruşturma aşamasında dosyaya giren raporunda şu ifadeleri kullanmıştı: “Olağan koşullarda erişkin bir kız veya kadının rızası olmaksızın zorla ırzına geçilmesi mümkün değildir. Bir kadının bir erkekle tenha bir yerde alkol içmeyi kabul etmesi ve hele yalnız yaşadığı evine giderek birlikte içmiş olursa cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır.”
TBB: SÜBJEKTİF ÖGELER HEKİMLİKLE BAĞDAŞMAZ
Çet ailesinin avukatı Dr. Aydın’ı şikayet etmiş, Ankara Tabip Odası da soruşturma başlatmıştı. Aydın, savunmasında, gerçeğe uymayan rapor hazırlamadığı ve deontolojiye aykırı ifadeler kullanmadığını ileri sürmüştü. Tabip Odası Dr. Aydın’a 6 ay meslekten men cezası vermişti.
TBB Yüksek Onur Kurulu da onama kararında “hekimlerin güncel bilimsel gelişmelerden ve objektif kriterlerden ödün vermeden bilirkişi görüşlerini bildirmeleri gerektiği, bilimsel değerlendirmelerin bu kriterlerden uzaklaşılarak sübjektif ögelerle yapılmasının hekimlik değerleri ile bağdaşmayacağı, bu bakışla kararın hukuka uygun bulunduğunu” belirtti.
YILDIRIM: RAPORDA ADLİ TIPLA BAĞDAŞMAYAN İFADELER YER ALDI
Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım, uzman mütalaa raporunun bilimsel delil olduğunu söyleyerek, hazırlanırken adli tıp temeline dayanması gerektiğini belirtti. Yıldırım onama kararını şöyle yorumladı:
“Bu mütalaa raporunda maalesef ki, adli tıp bilimiyle bağdaşmayan ifadeler yer aldı. Bunun neticesinde Ankara Tabip Odası, 6 ay ilgili doktoru meslekten uzaklaştırdı. Bu karar TBB Yüksek Onur Kurulu’nca da onaylandı. Bu doktor 6 ay boyunca mesleğini icra edemeyecek ve verilen kararın neticesinde bundan sonra benzer şekilde mütalaa düzenleyemeyeceğini umut ediyoruz. İlgili raporda ‘bir kadın o saatte dışarıdaysa cinsel ilişkiye rıza göstermiştir, bir kadın alkol almışsa cinsel ilişkiye rıza göstermiştir’ gibi çağ, bilim ve tıp dışı ifadeler kullanıldı. Bu ifadeler 2020’nin Türkiye’sinde, yargısında, tıp biliminde yer almayacak ifadelerdi.” (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz