CMK Sisteminde Değişiklik

0
79

CMK SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK 

TOCH

Adana Barosu, Toch ile ortak çalışması sonucunda kadına yönelik şiddet çalışmalarında şiddetin boyutu hakkında veri kaydının ve istatistiki bilginin tutulabilmesi ve bunun kamuoyuyla paylaşılabilmesi için zorunlu müdafilik sistemi olan CMK avukat atama sisteminde Şubat 2021 tarihi itibarı ile değişiklik yapmıştır.

Öncelikle sistemde, suçlardan bağımsız kendisine avukat atanan kişinin TC vatandaşı yahut ülkeye gönüllü olarak yerleşen göçmen yahut ülkesinden kaçmak zorunda kalarak yerleşen mülteci/sığınmacı olup olmadığına ilişkin veri kaydı tutulacaktır.

Kasten öldürme/kasten öldürmeye teşebbüs/kasten yaralama dosyalarında bugüne kadar tutulmayan; maktul/mağdur cinsiyet bilgisi tutulacak ve istenen zaman dilimleri içerisinde zorunlu müdafilik sisteminde yer alan şiddet istatistikleri oluşturulabilecektir. Cinsiyet bilgisinin yanında, mağdurun faille yakınlık durumu yer alacak ve böylelikle kadınların maktul/mağdur olduğu hallerde faile ilişkin tespitlerin yanı sıra kadınların meşru müdafaa hakkı kapsamında değerlendirilebilecek dosya taraması yapmaya elverişli bir sistem haline gelecektir.

Sisteme giriş yapan kolluk ve diğer personelin suç tanımlamalarındaki keyfilikten uzaklaşılması için (zorla kız kaçırma, küçük yaşta kız kaçırma vs.) suç tanımları sistemde yapılmış ve bu şekilde kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

Cinsel saldırı ve çocuğun cinsel istismarı ile suç tanımları arasında sisteme bilgi girerken hatalar olduğu tespit edilerek kurumlara aydınlatma metni gönderilmesine karar verilmiştir.

Uzun vadede hazırlık aşamasında girilen cinsel saldırı/çocuğun cinsel istismarı suçlarında takipsizlik verilmesi durumlarında görevlendirilen avukatın bu bilgiyi sisteme girmesi şikayet edilen ve açılmayan dosya sayısına ilişkin de veri tutmamızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz