Muayene Mücadelesi

0
193

MUAYENE MÜCADELESİ

Av. Nagihan Bulduk – Antalya Barosu

Antalya Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğünde şiddet başvurusunda bulunan kadının üzerine yüründüğü bir vakadan bahsetmek istiyorum.

Birlikte yaşadığı  ancak aralarında daha önce cinsel ilişki olmayan erkek tarafından nitelikli cinsel saldırıya maruz kalan kadın Ocak 2020 tarihinde Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gitmiş, polisler önce “sen suçlu çıkarsın. Sana dolandırıcı der kendini aklayamazsın” diyerek  kadını vazgeçirmeye çalışmış, kadın vazgeçmeyince CMK sisteminden avukat talep etmek zorunda kalmışlardır.

CMK tarafından atanan avukatın tarafımı aramasıyla dosyayla ilişkilendim. Önce kadının açık rızası olduğu için iç beden muayenesi yapılacağı söylense de, ifadeler alındıktan sonra muayeneye götürülmeyeceği, sığınma evine gönderileceği söylenmişti. Nöbetçi savcıya ulaşmak için bilgilerini talep ettiğimizde bizlere bilgisi verilmedi.  Adliye santralinden ulaşmaya çalışsak da savcıyla irtibat kurmamız mümkün olmadı.  Yazılı olarak acil muayeneye gönderilmesini talep ettik. Savcı yarın gelsin benden istesin demiş. Hemen ertesi gün savcıyla görüşmeye gittiğinde savcılık makamı talebimizi reddetmesinin yanında, cinsel saldırı kadının rızası varken neden bu işlem yapılmıyor denmesine rağmen “dosyayı incele anlarsın” diyerek deliller toplamadan hükmünü vermiştir. Savcılığın bu davranışından uzun ısrar ve tartışma sonrası Başsavcı Vekili ile görüşebildik. Durumu izah edip, muayene için işlemlerin yapılmasını talep ettik. Aile içi şiddet bürosundan bir başka savcıya talimat verdi. Ancak bu kadar mücadeleden sonra kadın muayeneye götürülebildi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz