Normal Bir Genç Bayan Gibi

0
124

NORMAL BİR GENÇ BAYAN GİBİ

Av. Evin Konuk  – Ankara Barosu

Kadına yönelik şiddet dosyalarında çok aşina olduğumuz şeylerden biri de yargılamadaki cinsiyetçi pratikler ve eril dil. Bu ise kimi zaman sanıktan, kimi zaman sanık müdafilerinden kimi zaman iddia makamından, yargıçlardan veya tanıklardan gelmektedir. Mayıs 2012 tarihinde Ankara’da meydana gelen bir olayın yargılamasındaki cinsiyetçi ifadeler ise sanık müdafii olan bir kadın avukattan gelmiştir. Birçok dosyada görmeye alışık olduğumuz gibi erkeğin söz konusu suçu işlemediğini savunmak adına kadını suçlayıcı ifadeler kullanılmıştır.

Hacettepe Üniversitesi önünden Kızılay’a gidebilmek için otostop çekerek arabasına binen kadının seyir halindeyken göğüslerine dokunan erkeği savunan kadın avukat yazmış olduğu dilekçede şu cümleleri kullanmıştır:

“Kanaatimizce müşteki bu suçlamayı yaparken tarafımızca bilinmeyen ancak tahmin edilen bir menfaat saikiyle hareket etmektedir. (örneğin maddi durumunun kötü olduğunu ima ederek otostop çektiğini beyan eden kendisidir) Müvekkil genç bir öğrenciye yardım etmek istemiş ancak iftiraya maruz kalmıştır.”

“Bu olayı yaşayan şahıs özellikle de bayan ise, olayın verdiği manevi çöküntü ile anında polise gitmesi gerekirken akşam saatlerinde şikâyetini yapmıştır. Bu da olayda müştekinin samimi olmadığını göstermeye yetmektedir.”

“Müştekinin tek başına otostop çekmiş olması, yine tek başına hiç tanımadığı bir erkeğin aracına binmesi, o araçta sigara içmesi, müştekinin hayatın olağan akışına göre normal bir bayan gibi davranmadığını göstermektedir.”

“Kaldı ki müştekinin adli makamlara müracaatı ya da adli vakalık olması ilk değildir. Müvekkil tarafından yapılan kısa bir araştırma ile müştekinin daha önce de gerek müşteki gerek şüpheli olarak vukuatı olduğu öğrenilmiştir.” (NOT: Bahsi geçen vukuatlar kadın hakkında açılmış 2911 sayılı kanuna muhalefet davalarıdır)

“Müvekkil evli ve çocuk sahibi, iyi bir aile reisidir. Çalışan, üreten, toplumda itibarı olan dürüst bir insandır. Müvekkili tanıyan eşi dostu, akrabası bu olayı öğrendiklerinde hayrete düşmüşler, bir an bile akıllarına müvekkilimin bu suçu işleyeceği gelmemiştir.”(NOT: Olay tarihinde 41 yaşında olan sanık ile ilgili olarak yapmış olduğumuz bir sosyal medya araştırmasında sanığın arkadaşlık sitelerinde “20-40 yaş aralığında bayanlarla tanışmak istiyorum” yazdığı tespit edilmiştir.)

Sanık müdafii olan kişinin (bir kadın avukat olsa dahi), müvekkilini savunmak adına müşteki kadını yargılayan ifadelerde bulunması, erkek egemen zihniyetin iliklerimize kadar işlediğinin de bir göstergesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz