Yargılanan Mağdur Kadın!

0
122

YARGILANAN MAĞDUR KADIN!

Av. Nergiz Görnaz –  Ankara Barosu

Müvekkilimiz Y.O. eski sevgilisi Ö.F.A. tarafından defalarca darp, hakaret ve tehditlere maruz kalmıştır. Son olarak Nisan 2016’ da Ö.F.A. ölümle tehdit ettiği müvekkilin evinin önünde, gece yarısı pompalı tüfek ile pusu kurmuş, araçtan inen müvekkili kafasından, müvekkilin abisini ise kasığından vurmuştur. Müvekkil, ciddi hayati tehlike atlatmıştır. Hala kafatasının birçok yerinde kırıklar ve saçmalar bulunmaktadır. Ayrıca olayda tek gözünü kaybetmiştir. Ö.F.A. ve olay günü kendisine yardım ettiği iddia edilen B.A. ve Y.T. hakkında başta kasten öldürmeye teşebbüs olmak üzere pek çok suçlamadan dava açılmıştır.

Komisyonumuz dosyaya istinaf aşamasından sonra dahil olmuştur. Y.O. ile yapılan ilk görüşmelerde hemen hemen tüm duruşmalarda kendisine gerek sanık gerekse sanık müdafi tarafından hakaret edildiğini, ancak mahkeme heyeti tarafından bu davranışlara kesinlikle müdahale edilmediğini belirtmiştir. Karşı tarafın tüm savunmaları, Y.O.’nun para karşılığı başka erkeklerle birlikte olduğu, “haysiyetsiz” bir yaşam sürdüğü, “terbiyesiz” bir kadın olduğu üzerine kurulmuş, buradan bir haksız tahrik unsuru yaratılmaya çalışılmıştır. ÇHD Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Komisyonu olarak dosyaya dahil olup duruşmalara katılmaya başladıktan sonra bizler de bu duruma bizzat şahit olduk. Sanık müdafi, hem müvekkilimize hem de biz kadın avukatlara karşı her fırsatta hakaret etmekten kaçınmamıştır. Y.O. hakkında “başka adamlarla birlikte oluyor, zaten müvekkilimle de karı-koca hayatı yaşıyorlardı, bu kadın hayatını böyle sürdürüyor” şeklinde cümleler kurduğunda bizler bu şekilde savunma yapamayacağı yönünde itiraz ettiğimizde, doğrudan avukatlara yönelik “şşşt otur yerine, siz buraya şov yapmaya gelmişsiniz” gibi ifadeleri olmuştur. Farklı celselerde farklı ifadelerle benzer saldırılarda bulunan bu avukat hakkında duruşmaya katılan avukatlarca tutanak tutularak Ankara Barosu’na şikayette de bulunulmuştur.

Yargılama süresince mahkeme heyeti tarafından da tamamıyla tarafsız, adil bir yargılama yapıldığından bahsedilememektedir. Sanık avukatının müvekkile yönelik hakaret içerir ifadelerinin duruşma tutanağına yazılması istendiğinde, sanık avukatı ile ilgili tarafımızca şikayette bulunulacağı bilindiğinden bu beyanlar zapta geçilmemiştir. Ayrıca Y.O.’ nun anlatımına göre, istinaftan önceki duruşmalarda sanık ceza evinden SEGBİS yoluyla bağlandığı halde, yine Y.O.’ yu tehdit etmiş, ancak bu durum mahkeme heyeti tarafından defalarca görmezden gelinmiştir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz